Peruskoulun opinto-ohjaus

Peruskoulun oppilaanohjaajat

Tiina Öster puh. 045 2791 066 sähköposti: tiina.oster(at)mayk.fi

  •     luokat lukuvuonna 2016-17 7a-d,  8a, b ja d ja 10a-b

 

Marja Loukola puh. 045 2791 103 sähköposti: marja.loukola(at)mayk.fi  

  • luokat lukuvuonna 2016-17  7i, 7j, 8c, 8i, 8j, 8g, 9a-d, 7-9f

 

Kun mieltä askarruttaa

www.e-talo.fi

www.facebook.com/etalo.fi 

www.facebook.com/e-talon Katri

 

e-Talo kokoaa Tyttöjen ja Poikien talon palvelut kätevästi verkkoon yhdelle sivustolle. e-Talosta löydät chat-huoneen, kysy-vastaa -palstan sekä verkkoryhmiä, joissa voit tulla jutustelemaan e-Talon työntekijöiden ja muiden e-Talossa kävijöiden kanssa luottamuksellisesti mieltäsi askaruttavista asioista. Löydät e-Talon myös facebookista ja Twitteristä.

UUSIA LINKKEJÄ Tammikuu 2017

o   Harrastehaku

http://nk.hel.fi/harrastushaku/

 

o   Kesäseteli 9. luokkalaisille

http://kesaseteli2016.munstadi.fi

Tietoa jatkokoulutuspaikoista ja yhteishausta www.opintopolku.fi

 

Tietoa yhteishausta ja Helsingin oppilaitoksista  www.ysinjalkeen.fi

 

Uusi esitys: Mitä työkkäri tarjoaa nuorille

 

media.ammattinetti.fi/tem/nuoret/

 

Tietoa ammateista ja ammatinvalintaa

 

www.mol.fi/avo

www.oppisopimus.net

www.opintopolku.fi

www.ammatinvalinta.fi

www.kunkoululoppuu.fi

www.studentum.fi

http://www.mytech.fi/ammatinvalinta

UUSIN

media.ammattinetti.fi/tem/nuoret/

 

Nuorten työpajat on tarkoitettu työttömille, ensisijaisesti 15-19 -vuotiaille helsinkiläisille nuorille. 

Ammattistartti eli ammatilliseen peruskoulutukseen ohjaava ja valmistava koulutus auttaa siirtymään peruskoulusta opiskelemaan ammatillista perustutkintoa. Ammattistartissa parannellaan opiskeluvalmiuksia ja tutustutaan eri koulutusaloihin.

Palvelualoilla:

Lisätietoja Jari Putkonen puh. 040 334 5697, jari.putkonen@edu.hel.fi tai Satu Soininen puh. 040 334 0851, satu.soininen@edu.hel.fi

Sosiaali- ja terveydenhoitoaloilla:

Lisätietoja Pirkko Backman puh. 310 89318, pirkko.backman@edu.hel.fi ja Mari Haataja (1.8.2011 asti) puh. 310 81332, mari.haataja@edu.hel.fi tai Ulla Kangas (1.8.2011 alkaen) puh. 310 89381, ulla.kangas@edu.hel.fi

Tekniikan alalla:

Lisätietoja Veli-Matti Kaukonen puh. 050 401 3662, veli-matti. kaukonen@edu.hel.fi tai Eve Kortesalmi puh. 040 334  1027, eve.kortesalmi@edu.hel.fi

Kun on kysyttävää, ota reippaasti yhteys omaan opinto-ohjaajaasi.

 

Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio

Maunulan yhteiskoulu ja Helsingin matematiikkalukio tarjoaa suomalaisen opetussuunnitelman mukaista opetusta yläasteen yleis- ja kv-linjalla sekä matematiikka- ja liikuntaluokilla. Tiloissa toimivat myös lukio ja matematiikan erikoislukio.

Oppilaita ja opiskelijoita on kaikkiaan noin 800, joista puolet peruskoulussa ja puolet lukiossa.

Yhteystiedot

Kuusikkotie 3,
00630 Helsinki

Puh: 09 - 777 110 12
Fax: 09 - 7243 648
etunimi.sukunimi@mayk.fi
Henkilökunnan yhteystiedot »

Kirjaudu